Astronomia de confinament

Durant aquestes darreres setmanes, els aficionats a l’astronomia no hem pogut fer les nostres activitats habituals, com anar a fer imatges en llocs foscs, o assistir a les trobades de la nostra entitat. Així, que ens hem vist limitats a l’astronomia que podem fer des dels nostres balcons, terrasses i finestres. Aquí us deixo un petit recull d’algunes de les coses que he pogut fotografiar des de casa. És un recull força variat, que inclou un cometa, una conjunció entre Venus i les Plèiades, la ISS a gran augment, una foto a un tren de satèl·lits Starlink,  La Lluna i Venus.  Totes les fotos estan fetes des d’un cel molt contaminat, així que el cometa, està fet amb un filtre per reduir la contaminació lumínica.

El pas de la ISS el 19 de març va ser observat per molts membres de la nostra entitat. Vaig aprofitar que l’Estació Espacial passava pel costat de l’Estel Pollux. Vaig posar el telescopi i la càmera a molts augments, i just quan va passar la ISS va fer aquesta foto. L’Estació va tant ràpid que només vaig poder fer una sola foto amb un temps d’exposició molt curt. Pensem que el pas pel davant de la càmera va durar menys de mig segon! En el moment de fer la foto hi havia 3 astronautes a bord. Us animem a seguir els passos de l’Estació Espacial a través del www.heavens-above.com

Foto a la ISS feta amb el newton 200 mm i una barlow 3X. Canon 6D amb una distància focal de 3 metres. Una sola foto de 1/2000 segons a ISO 3200 sense dark. Pollux és el punt feble de l'esquerra. Entre Pollux i la ISS hi havia 5' de distància.

Cometa C/2019 Y4 Atlas. Suma de 140 imatges de 30 i 45 segons. En total 68 minuts d'integració. Canon 6D a ISO 3200. Telescopi refractor apocromàtic 80/480 mm i muntura HEQ 5 PRO. Imatge del dia 4/4/2020.

Conjunció Venus-Plèiades. El mateix dia 4/4/2020 també vaig poder fer aquesta imatge abans que es fes fosc del tot. Són una suma de 38 imatges de 10 i 15 segons, sumant un total de 5 minuts d'integració a ISO 3200. Haurem d'esperar 8 anys per tornar a gaudir d'aquest moment. Canon 6D, refractor 80/480 mm apocromàtic i muntura HEQ5 PRO.

El pas dels Satèl·lits Starlink va ser en dos trens separats per 5 minuts. Era molt brillant, un espectacle visual, molt millor que la foto que adjunto. Llàstima que amb tants satèl·lits artificials aviat serà impossible fer astrofotografia sense que en surti algun a les nostres fotos!

Suma de 6 imatges de 30 segons cadascuna. Canon 6D i teleobjectiu 70-300 mm a 70 mm. Podem veure l'estel polar fàcilment, i les traces brillants dels satèl·lits.

La Lluna feta a focus primari d'un refractor 80/480 mm apocromàtic amb càmera QHY 5llC i filtre IR pass. Imatge resultant de sumar 300 frames d'un vídeo. Dia 30/4/2020.

 Com podeu veure Venus cada vegada presenta una fase més petita!

Imatge de Venus feta també el 30/4/2020.  Refractor 80/480 mm apocromàtic amb càmera QHY 5llC i filtre IR pass. Imatge resultant de sumar 1500 frames d’un vídeo.

 

Deixa un comentari