Els nostres socis observen i fotografien un eclipsi de Sol parcial

Doncs sí, el passat 10 de juny vam poder gaudir d’un eclipsi de Sol parcial. Des de casa nostra només era del 8,5 % però a Groenlàndia, Canada i Rússia era un anul·lar. Malauradament només creuava per zones pràcticament deshabitades del tot!

Vam tenir la sort de tenir un molt bon dia, ja que l’eclipsi es produïa durant el matí i fins poc passat el migdia. No vam tenir gens d’aire ni de turbulències, fet que ens va permetre poder veure i fotografiar (amb força augment) que la Lluna claríssimament no era una esfera perfecte, si no que vam veure el relleu de les muntanyes de la Lluna mentre creuava per davant del Sol. No cal dir que en tot moment vam fer servir filtres de protecció pels ulls i pels nostres telescopis i càmeres, ja que d’altra forma perdríem la vista i/o faríem malbé els equips.

Aquí us deixem un recull d’algunes imatges que ens han fet arribar els nostres socis:

Josep Monsó
Josep Monsó

 

Josep Singla
Marià Solé

 

Marià Solé

 

Unai Canudas

 

Unai Canudas

 

Núria Camps

 

 

Deixa un comentari